Pierwszy leasing i mam parę wątpliwości jak to wygląda

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
piotrektnw
Posty: 1
Rejestracja: 7 lut 2015, o 13:11

Pierwszy leasing i mam parę wątpliwości jak to wygląda

Post autor: piotrektnw »

Cześć Wszystkim

Jestem nowy na forum, poczytałem trochę wątków, znalazłem interesujące mnie odpowiedzi, ale jak to zawsze bywa chciałbym wyjaśnić parę kwestii, co do których mam ciągle małe wątpliwości, dlatego też proszę o wyrozumiałość:)

Chciałbym dowiedzieć się jak dokładnie wygląda sam zakup samochodu podczas leasingu, jako przedsiębiorca, który właśnie zakłada firmę. Jak zazwyczaj wygląda procedura nabycia pojazdu - czy ja wyznaczam pojazd i salon/komis/prywatnego sprzedawcę i bank to za mnie robi czy biorę fakturę na bank czy może jeszcze coś innego? Jak długo zazwyczaj zajmuje otrzymanie samochodu od rozpoczęcia procedury kupna lub decyzji o przyznaniu leasingu?

Sprzęt kupuję we własnym zakresie więc to banku nie dotyczy, jednak czy mogą mieć oni zastrzeżenia lub brać opłaty za pewne modyfikacje samochodu? Mam na myśli przystosowanie bagażnika do przewożenia sprzętu (zamontowanie uchwytów, półek i wzmocnień).

Czy podczas wydawania decyzji o leasingu ma jakiekolwiek znaczenie to, że jestem zatrudniony na pełen etat i mam stały dochód na podstawie umowy o pracę?

Chcę wystartować z firmą na przełomie marca i kwietnia i wtedy też chciałbym wziąć samochód w leasing. Wiem, że są firmy, które oferują leasing dla nowych firm nawet przy 1% wkładu własnego, ale mają dosyć słabe opinie pod względem obsługi i kosztów dodatkowych. Czy ktoś zna dobry i godny polecenia bank/firmę, które mogą zapewnić finansowanie przy niskim wkładzie własnym? (pojazd do 35 tys złotych, wkład własny maksymalnie 3,5 tys zł jednak byłoby lepiej przy niższym;))

Pozdrawiam


Jeszcze nigdy nie korzystałeś z leasingu i chciałbyś dowiedzieć się więcej?
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Pierwszy leasing i mam parę wątpliwości jak to wygląda

Post autor: Michał Krupiński »

piotrektnw pisze:Chciałbym dowiedzieć się jak dokładnie wygląda sam zakup samochodu podczas leasingu, jako przedsiębiorca, który właśnie zakłada firmę. Jak zazwyczaj wygląda procedura nabycia pojazdu - czy ja wyznaczam pojazd i salon/komis/prywatnego sprzedawcę i bank to za mnie robi czy biorę fakturę na bank czy może jeszcze coś innego? Jak długo zazwyczaj zajmuje otrzymanie samochodu od rozpoczęcia procedury kupna lub decyzji o przyznaniu leasingu?
Oczywiście Ty sobie wybierasz pojazd.

Procedury trwają maksymalnie kilka dni. W przypadku samochodów nowych, to mogą być nawet dwa dni od wskazania samochodu do jego odbioru - zakładając, że wszystko idzie sprawnie.

Od prywatnych sprzedawców raczej nie kupuje się samochodów do leasingu. Nieliczne firmy leasingowe realizują coś takiego, a ponadto zaczyna to być kosztowne.
Najlepiej wybierać samochody z komisu/salonu z fakturą 23% VAT.

Więcej o procedurze uzyskiwania leasingu:
https://www.fmleasing.pl/porady/ile-trw ... y-leasingu

Więcej o leasingu samochodów używanych:
https://www.fmleasing.pl/porady/leasing ... -ten-temat
piotrektnw pisze:Sprzęt kupuję we własnym zakresie więc to banku nie dotyczy, jednak czy mogą mieć oni zastrzeżenia lub brać opłaty za pewne modyfikacje samochodu? Mam na myśli przystosowanie bagażnika do przewożenia sprzętu (zamontowanie uchwytów, półek i wzmocnień).
Generalnie jakieś większe modyfikacje wymagają zgody leasingodawcy. Ewentualnie jeżeli dojdzie do zwrotu lub windykacji pojazdu, to wszelkie modyfikacje obniżające wartość pojazdu obciążą leasingobiorcę, a wszelkie modyfikacje podnoszące wartość pojazdu nie spotkają się z rekompensatą.

W takim przypadku, o którym piszesz, że modyfikacje nie wymagają, np. przeglądu technicznego, czy wpisu w dowodzie, to nie zawracałbym sobie zbytnio głowy jakimś występowaniem o zgodę - mając jednak na uwadze to, co napisałem w poprzednim akapicie.
piotrektnw pisze:Czy podczas wydawania decyzji o leasingu ma jakiekolwiek znaczenie to, że jestem zatrudniony na pełen etat i mam stały dochód na podstawie umowy o pracę?
Im większa wiarygodność, tym lepiej, a etat niewątpliwie podnosi wiarygodność.
piotrektnw pisze:Chcę wystartować z firmą na przełomie marca i kwietnia i wtedy też chciałbym wziąć samochód w leasing. Wiem, że są firmy, które oferują leasing dla nowych firm nawet przy 1% wkładu własnego, ale mają dosyć słabe opinie pod względem obsługi i kosztów dodatkowych. Czy ktoś zna dobry i godny polecenia bank/firmę, które mogą zapewnić finansowanie przy niskim wkładzie własnym? (pojazd do 35 tys złotych, wkład własny maksymalnie 3,5 tys zł jednak byłoby lepiej przy niższym;))
Jak sam zauważyłeś - coś za coś. Niemniej 10% wpłaty powinno wystarczyć na uzyskanie leasingu we w miarę dobrym, bankowym funduszu leasingowym.
Musisz tylko pamiętać, że do tego dochodzi jeszcze koszt ubezpieczenia i rejestracji pojazdu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Gość

Re: Pierwszy leasing i mam parę wątpliwości jak to wygląda

Post autor: Gość »

Bardzo dziękuję za obszerną i wyczerpującą odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie dotyczące wcześniejszego zakończenia leasingu, jednak nie przedterminowej spłaty tylko rezygnacji z umowy. Na jakich zasadach coś takiego się odbywa? Przykład: Biorę samochód na 48 miesięcy, jednak po 8 miesiącach jestem zmuszony zrezygnować z umowy i zakończyć współpracę. Czy są jakieś kary umowne lub inne obostrzenia i jeśli tak to jakich kwot sięgają?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Pierwszy leasing i mam parę wątpliwości jak to wygląda

Post autor: Michał Krupiński »

Gość pisze:Mam jeszcze pytanie dotyczące wcześniejszego zakończenia leasingu, jednak nie przedterminowej spłaty tylko rezygnacji z umowy. Na jakich zasadach coś takiego się odbywa?
Z reguły jest jakaś opłata manipulacyjna za wcześniejsze przerwanie umowy, rzędu kilkuset (czasem więcej) złotych.

Umowa zostanie też rozliczona. Leasingodawcy należą się wszystkie pozostałe do końca leasingu raty pomniejszone o dyskonto i pomniejszone o wartość zwróconego przedmiotu leasingu.

W niekorzystnych warunkach (np.: przedmiot stracił dużo na swojej wartości, umowa była na bardzo długi okres z niską opłatą wstępną, itd.) może okazać się, że leasingobiorca będzie musiał jeszcze coś dopłacić.

Bardziej szczegółowo jest to opisane tu: https://www.fmleasing.pl/porady/zakoncz ... zed-czasem
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ