Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
arczi
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 19:01

Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: arczi »

Witam, to mój pierwszy post na Waszym forum. Zacząłem czytać i przeglądać informację o leasingu dlatego też zarejestrowałem się na tym forum. Piszę tutaj w imieniu mojego taty, który prowadzi firmę zatrudniając do tego jeszcze jedną osobę.

1. Pierwsze pytanie jest na temat "zaoszczędzonych pieniędzy" podczas zakupu samochodu na firmę (półprywatny użytek, jest to samochód osobowy Seat). Czy moje wyliczenia są dobre? Jeśli nie to gdzie robię błąd?

cena samochodu brutto: 69400 zł
cena samochodu netto: 56422 zł

pierwsza wpłata (20%) brutto: 20820 zł
raty 36 msc brutto: 1450 zł
wykup 1%: 694 zł brutto
łączna kwota leasingu brutto: 73714 zł

// PIERWSZA WPŁATA
pierwsza wpłata: 16926 + 3893 VAT zł
* odliczenie 50% VATu: 1946 zł

koszty uzyskania przychodu + VAT nie podlegający odliczeniu: 16926 + 1946 = 18872 zł
powyższa kwota * stopa podatku dochodowego: 18872 * 19% = 3585 zł

// RATY LEASINGOWE
suma rat: 42439 + 9760 VAT zł
* odliczenie 50% VATu: 4880 zł

koszty uzyskania przychodu + VAT nie podlegający odliczeniu: 42439 + 4880 = 47319 zł
powyższa kwota * stopa podatku dochodowego: 47319 * 19% = 8990 zł

Pomijam wykup końcowy.

Na koniec suma "zaoszczędzony pieniędzy" wynosi: 1946 + 3585 + 4880 + 8990 = 19401 zł?

Przepraszam jeśli całkowicie to pokręciłem i z góry dziękuję za naprostowanie obliczeń w tym przypadku.

2. Jeśli cena samochodu brutto wynosi 69400 a suma leasingu (wg. danych zamieszczonych na stronie www) 73714 to oprocentowanie liczę w prosty sposób: 73714/69400 * 100% = 106%?

3. Czy po zakupie samochodu dalej można normalnie rozliczać 50% VATu z paliwa, napraw, przeglądów, opon itd?

4. Czy samochód podczas całego okresu leasingowego jest ubezpieczony z OC/AC a kwota ubezpieczenia wliczona jest w raty leasingu?

5. Czy w przypadku takiego zakupu auta, ja jako syn (pracuję w innym mieście, dość daleko od miejsca zamieszkania) mogę używać takiego auta bez obaw przez większość część roku (czy ktoś to sprawdza, że auto jest używane/nie używane przez właściciela)?

Tak, jestem mocnym żółtodziobem w tym temacie, pewnie wielu rzeczy nie zrozumiałem i poplątałem, dziękuję za cierpliwość i chęć pomocy mi z tym tematem.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: Michał Krupiński »

arczi pisze:Witam, to mój pierwszy post na Waszym forum. Zacząłem czytać i przeglądać informację o leasingu dlatego też zarejestrowałem się na tym forum. Piszę tutaj w imieniu mojego taty, który prowadzi firmę zatrudniając do tego jeszcze jedną osobę.

1. Pierwsze pytanie jest na temat "zaoszczędzonych pieniędzy" podczas zakupu samochodu na firmę (półprywatny użytek, jest to samochód osobowy Seat). Czy moje wyliczenia są dobre? Jeśli nie to gdzie robię błąd?

cena samochodu brutto: 69400 zł
cena samochodu netto: 56422 zł

pierwsza wpłata (20%) brutto: 20820 zł
raty 36 msc brutto: 1450 zł
wykup 1%: 694 zł brutto
łączna kwota leasingu brutto: 73714 zł

// PIERWSZA WPŁATA
pierwsza wpłata: 16926 + 3893 VAT zł
* odliczenie 50% VATu: 1946 zł

koszty uzyskania przychodu + VAT nie podlegający odliczeniu: 16926 + 1946 = 18872 zł
powyższa kwota * stopa podatku dochodowego: 18872 * 19% = 3585 zł

// RATY LEASINGOWE
suma rat: 42439 + 9760 VAT zł
* odliczenie 50% VATu: 4880 zł

koszty uzyskania przychodu + VAT nie podlegający odliczeniu: 42439 + 4880 = 47319 zł
powyższa kwota * stopa podatku dochodowego: 47319 * 19% = 8990 zł

Pomijam wykup końcowy.

Na koniec suma "zaoszczędzony pieniędzy" wynosi: 1946 + 3585 + 4880 + 8990 = 19401 zł?
Tok rozumowania masz dobry, więc zakładając, że nie pomyliłeś się w obliczeniach (nie sprawdzałem), to wynik jest dobry.
arczi pisze:2. Jeśli cena samochodu brutto wynosi 69400 a suma leasingu (wg. danych zamieszczonych na stronie www) 73714 to oprocentowanie liczę w prosty sposób: 73714/69400 * 100% = 106%?
To jest koszt całkowity (nominalny). Jeżeli chcesz obliczyć koszt rzeczywisty (coś jak RRSO przy kredycie), to najłatwiej będzie użyć tego:
https://www.fmleasing.pl/porady/leasing ... arka-ofert

Chciałem Ci to nawet policzyć, ale teraz widzę, że jest jakiś błąd w liczbach, które podałeś. 20820 nie daje 20% wpłaty brutto, tylko 30%. Jednak jak wezmę do obliczeń 30%, to daje to dużo większy koszt całkowity niż podajesz.
Natomiast jak wezmę 20%, to suma opłat jest mniejsze niż wartość samochodu. Coś chyba jest nie tak.
arczi pisze:3. Czy po zakupie samochodu dalej można normalnie rozliczać 50% VATu z paliwa, napraw, przeglądów, opon itd?
Jeżeli wprowadzisz go do działalności, to jak najbardziej.
arczi pisze:4. Czy samochód podczas całego okresu leasingowego jest ubezpieczony z OC/AC a kwota ubezpieczenia wliczona jest w raty leasingu?
Część firm leasingowych oferuje możliwość doliczenia ubezpieczenia do rat leasingu. Najczęściej jednak leasingobiorcy opłacają polisę "tradycyjnie", czyli raz w roku. Ma to tę przewagę, ze można wtedy szukać ubezpieczenia tańszego, we własnym zakresie.
https://www.fmleasing.pl/porady/jak-nie ... w-leasingu
arczi pisze:5. Czy w przypadku takiego zakupu auta, ja jako syn (pracuję w innym mieście, dość daleko od miejsca zamieszkania) mogę używać takiego auta bez obaw przez większość część roku (czy ktoś to sprawdza, że auto jest używane/nie używane przez właściciela)?
Wiele osób tak postępuje i nikt nie ma z tego powodu problemów - ważne, żeby nie naruszało to warunków ubezpieczenia (w przypadku szkody). Więcej: https://www.fmleasing.pl/porady/uzytkow ... be-trzecia
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
arczi
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 19:01

Re: Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: arczi »

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Przejrzałem linki i coraz bardziej mi się wszystko wyjaśnia.

Tak, pomyliłem się, to jest 30%:) Wg prostego kalkulatora ze strony (stąd brałem dane do wyliczeń):

Obrazek

Korzystając z okazji, chciałem zadać jeszcze 2 pytania.

1. Czy ja (syn) mogę być wpisany jako współwłaściciel auta (wpisany w dowód rejestracyjny)?

2. Czy przez cały okres leasingowania trzeba mieć wykupione AC na auto?

Awatar użytkownika
arczi
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 19:01

Re: Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: arczi »

Przepraszam, ale nie mogę edytować:

Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: Michał Krupiński »

W takim razie roczny rzeczywisty koszt tej oferty wynosi 5,54%.
arczi pisze:1. Czy ja (syn) mogę być wpisany jako współwłaściciel auta (wpisany w dowód rejestracyjny)?
Wyłącznym właścicielem auta formalnie jest firma leasingowa i tylko jej nazwa będzie widniała w dowodzie rejestracyjnym.
arczi pisze:2. Czy przez cały okres leasingowania trzeba mieć wykupione AC na auto?
Tak - jest to konieczne.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
arczi
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 19:01

Re: Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: arczi »

Hej jeszcze raz. Planuje zakup samochodu i spędziłem już sporo czasu czytając i wertując różne strony. Ciągle czegoś się dowiaduje, ponieważ jeśli już nadejdzie ten moment to chciałbym nie zrobić żadnej wtopy:)

Zależy mi na tym aby zakupiony samochód w leasingu na firmę "odzyskał" jak najwięcej pieniędzy.

Spotkałem się z paroma symulacjami leasingów i są to zazwyczaj:

1. Dość duża wpłata początkowa, raty średniowysokie, bardzo mały wykup własny
2. Średnia wpłata początkowa, bardzo niskie raty, bardzo duży wykup końcowy

Czy można powiedzieć, że jeden z tych wyborów jest lepszy od drugiego (załóżmy, że mam pieniądze na około 30% wkład). Czy w takim wypadku jak poniżej ostatnia rata może również zostać odpisana od podatku (50% vatu + 19% z netto wraz z nierozliczonym vatem)?

Jest to symulacja ze strony Seata, wiem, że zabrzmi to dość dziwnie, ale czy taka oferta jest dość dobra?

Obrazek

pozdrawiam,
Artur

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: Michał Krupiński »

Obrazek się nie wyświetla.

Co do dużego wykupu to ma to sens w dwóch przypadkach:
a) jeżeli w ogóle nie planuje się wykupu, tylko zwraca się samochód do leasingodawcy i np.: bierze w leasing kolejny, nowy.\\
b) jeżeli planuje się wykupić samochód na firmę i szybko sprzedać. Wtedy jest możliwość dokonania większej korekty VAT przy sprzedaży. Więcej o tym: https://www.fmleasing.pl/porady/sprzeda ... a-z-23-vat

Jeżeli planuje się wykup i ewentualnie dalsze użytkowanie pojazdu, po zakończeniu leasingu, to mniejszy wykup wydaje się być rozsądniejszym rozwiązaniem.
Polecam to: https://www.fmleasing.pl/porady/wysoki- ... ednorazowo
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
arczi
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 19:01

Re: Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: arczi »

Przepraszam za zamieszanie z tym obrazkiem, teraz już powinno być dobrze:

Obrazek

Czyli rozumiem, że najlepszym rozwiązaniem na firmę przy wykupie go (dalszym używaniu) są raty z małą kwotą wykupu?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Leasing Seata - kilka pytań o oszczędności podatkowe, ubezpieczenie, wykup i inne sprawy

Post autor: Jarosław Król »

arczi pisze:Czyli rozumiem, że najlepszym rozwiązaniem na firmę przy wykupie go (dalszym używaniu) są raty z małą kwotą wykupu?
To indywidualna sprawa. Duży wykup pozwala też na większe odpisy z tytułu amortyzacji środka trwałego po wykupieniu go leasingu, ale za to powoduje niższe koszty podatkowe w trakcie leasingu (niższa rata).

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Dlatego każdy musi decydować indywidualnie.


ODPOWIEDZ