Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Pole formularz wyszukiwania z wpisanym pytaniem "Czy leasing opłaca się w 2023?""

Co roku o tej mniej więcej porze powtarza się ten sam scenariusz. Część osób spieszy się, żeby jeszcze do końca roku wziąć leasing i mieć w firmie koszty podatkowe, a część ma dylemat, czy ma skorzystać z leasingu jeszcze przed końcem bieżącego, czy lepiej poczekać do 2023 roku? Odpowiadamy, kto powinien się pospieszyć, a kto może poczekać.

Koniec roku to większy ruch i nieco wyższe marże

Każda branża ma swoją specyfikę. Specyfiką branży leasingowej jest to, że ruch w niej rośnie z końcem roku. Zazwyczaj w ostatnim kwartale roku zawiera się o około 20% więcej umów niż przeciętnie w pozostałych trzech, a listopad i grudzień należą najczęściej do rekordowych miesięcy pod względem obrotów w skali całego roku.

Skąd ta specyfika? Otóż leasing jest dobrym rozwiązaniem dla szukających kosztów podatkowych, stąd wielu przedsiębiorców sięga po niego z końcem roku, aby uniknąć konieczności zapłaty wysokiego podatku.

Symbol żarówkiCzy wiesz, że zawierając umowę leasingu operacyjnego, możesz wpłacić nawet 45% wartości przedmiotu i ująć ten wydatek jednorazowo w kosztach podatkowych?

Niestety większy ruch w branży ma także swoje negatywne konsekwencje dla klientów. Każdy, kto zna minimum podstaw ekonomii, będzie wiedział, że większy popyt oznacza wzrost ceny. Rzeczywiście od kilku lat obserwujemy wzrost marż, tym większy, im bliżej jest końca roku. Przy czym podkreślić należy, że jest to uśredniony wzrost marż. Nie oznacza to, że każda oferta leasingu będzie w tym okresie droższa niż w innym czasie w ciągu roku. Może zdarzyć się, że poszczególne firmy leasingowe będą chciały „zrobić” ponadprzeciętnie dobry wynik, a co za tym idzie, wprowadzą okresową promocję, np.: obniżając oprocentowanie. Wreszcie poszczególni handlowcy mogą mieć trudniejszy okres i nie wyrabiać narzuconego im planu, przez co będą zmuszeni aktywniej walczyć o klienta, obniżając koszt ofert.

Ogólnie rzecz biorąc zależy to od wielu rzeczy, dlatego starając się zawrzeć umowę leasingu jeszcze przed końcem roku, nie należy działać pochopnie i w pośpiechu, godząc się na pierwsze lepsze warunki. Poświęcenie chociaż jednego czy dwóch dni na zdobycie i porównanie co najmniej kilku ofert leasingu, spokojnie pozwoli nadal uzyskać atrakcyjny koszt i warunki finansowania, niezależnie od tego, czy będzie to miesiąc do końca 2021 roku, czy tylko tydzień.

Leasing używanych od 2023 roku

Przypominamy, że nowy rok, to jednocześnie zmiana „rocznika” używanych środków trwałych. Z dniem 1 stycznia 2023 każdy samochód czy urządzenie wyprodukowane w latach wcześniejszych stanie się nominalnie o rok starsze.

W leasingu ma to bardzo istotne znaczenie, ponieważ leasingodawcy mają ściśle określone procedury dotyczące finansowania przedmiotów używanych. I tak dla przykładu, w przypadku samochodów osobowych większość firm leasingowych stosuje zasadę, że wiek pojazdu łącznie z okresem trwania leasingu nie może przekroczyć 8 lat.

Oznacza to, że dla przykładu:

  • zawierając umowę leasingu samochodu z 2019 roku produkcji jeszcze w 2022 roku, można rozłożyć raty na okres 5 lat
  • natomiast z początkiem 2023 r. u większości leasingodawców rocznik 2019 będzie można sfinansować maksymalnie na okres 4 lat.

Co prawda są także firmy leasingowe, które stosują bardziej liberalne kryteria, jeżeli chodzi o wiek przedmiotu i maksymalny okres leasingu (np.: w sumie 10, a nawet więcej lat). Nie zmienia to faktu, że każdy, kto przymierza się do leasingu używanego przedmiotu, powinien o tym pamiętać. Po więcej informacji odsyłamy: Leasing samochodów używanych – wszystko na ten temat

Podatkowe zmiany od 2023 roku?

Często wpływ na przyspieszenie lub odłożenie decyzji o wzięciu leasingu mają zapowiadane zmiany w systemie podatkowym. Tak działo się, np.: na przełomie 2018/19, kiedy w życie wchodziły nowe zasady zaliczania leasingu i wynajmu długoterminowego samochodów osobowych w koszty uzyskania przychodu, wprowadzające m.in. limit KUP w kwocie 150 tys. złotych.

Jednak z początkiem 2023 roku nie wchodzą w życie zmiany dotyczące leasingu i wynajmu długoterminowego – zarówno pozytywne, na które warto byłoby poczekać, jak i negatywne, które zalecałyby przyśpieszenie decyzji o zawarciu nowej umowy jeszcze w 2022 r.

Aktualne zasady podatkowe dotyczące leasingu znajdziesz tu: Leasing i podatki

Przechodzisz na ryczałt? Pomyśl o leasingu przed końcem 2022 roku

Podatkowe zamieszanie związane z wprowadzeniem tzw. polskiego ładu spowodowało, że cześć firm jeszcze w ubiegłym roku zdecydowała się przejść na ryczałt. Jednak częć przedsiębiorców wstrzymała się z taką decyzją i zamierza zrobić to „dopiero” od 1 stycznia 2023 roku. Główną wadą ryczałtu jest brak możliwości zaliczania kosztów podatkowych zmniejszających podatek, a takim kosztem jest między innymi czynsz inicjalny w leasingu.

Dlatego jeśli zamierzasz przejść od 2023 roku na ryczałt i jednocześnie rozważasz skorzystanie z leasingu, to możesz pomyśleć o przyśpieszeniu swojej decyzji, żeby umowę podpisać jeszcze w 2022 roku i mieć możliwość zaliczenia w koszty podatkowe opłaty wstępnej.

Polecamy także nasz poradnik: Leasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ubezpieczenie GAP do końca roku – koszty podatkowe w 2022 r.

Nauczeni doświadczeniem z lat poprzednich wiemy już, że także osoby chcące wykupić ubezpieczenie GAP, które chroni utratę wartości pojazdu w chwili powstania szkody całkowitej, decydują się zrobić to w ostatniej chwili, przed końcem roku. Powód tak samo, jak w przypadku korzystania z leasingu ma charakter podatkowy – polisa opłacona do końca grudnia daje prawo do zaliczenia tego wydatku w koszty podatkowe jeszcze w 2022 roku.

Na FmLeasing.pl kupisz pełnowartościowy GAP fakturowy i za niego nie przepłacisz! Do ubezpieczenia chroniącego wartość początkową (fakturową) możesz przystąpić w ciągu 120 dni liczonych od dnia nabycia pojazdu przez Ciebie lub przez Twojego leasingodawcę. Aktualne ceny GAP z rabatem sprawdzisz tu: Kalkulator ubezpieczenia GAP

Chcesz zdążyć z leasingiem przed końcem roku? Poznaj nasze 5 rad dla spieszących się

Jak widać, pospieszyć się z leasingiem do końca 2022 roku powinni głównie przedsiębiorcy, którym zależy na kosztach podatkowych w bieżącym roku i chcący sfinansować starsze samochody, pojazdy lub urządzenia.

Te osoby powinny pamiętać, że im bliżej końca roku, tym presja czasu będzie większa, a to może doprowadzić do złych decyzji i utrudnić wybór dobrego leasingodawcy i taniej oferty. Dlatego wszystkim spieszącym polecamy wzięcie na serio tych pięć rad: Szybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się.

4.7777777777778 1 1 1 1 1 4.78 (18)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Dłonie mężczyzny ubranego w garnitur chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowyUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl