Kartka z kalendarza na 2018 rok

Co roku o tej mniej więcej porze powtarza się ten sam scenariusz. Część osób spieszy się, żeby jeszcze do końca 2017 roku wziąć leasing i mieć w firmie koszty podatkowe, a część ma dylemat, czy ma skorzystać z leasingu jeszcze przed końcem bieżącego, czy lepiej poczekać do 2018 roku? Odpowiadamy kto powinien się pospieszyć, a kto może poczekać.

Krótko: Kto powinien się pospieszyć, a kto może poczekać?

Pospieszyć się z leasingiem do końca 2017 powinni głównie przedsiębiorcy, którym zależy na kosztach podatkowych w bieżącym roku oraz chcący sfinansować starsze samochody, pojazdy lub urządzenia. Dla pozostałych nie ma większego znaczenia czy wezmą leasing w 2017 czy w 2018 roku.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Koniec roku, większy ruch, wyższe marże

Każda branża ma swoją specyfikę. Specyfiką branży leasingowej jest to, że ruch w niej rośnie z końcem roku. Zazwyczaj w ostatnim kwartale roku zawiera się o około 20% więcej umów niż przeciętnie w pozostałych trzech, a listopad i grudzień należą najczęściej do rekordowych miesięcy pod względem obrotów w skali całego roku.

Skąd ta specyfika? Otóż leasing jest doskonałym sposobem „robienia sobie” kosztów podatkowych, stąd wielu przedsiębiorców sięga po niego z końcem roku, aby uniknąć konieczności zapłaty wysokiego podatku.

Niestety większy ruch w branży ma także swoje negatywne konsekwencje dla klientów. Każdy, kto zna minimum podstaw ekonomii będzie wiedział, że większy popyt oznacza wzrost ceny. Rzeczywiście od kilku lat obserwujemy wzrost marż, tym większy, im bliżej jest końca roku. Przy czym podkreślić należy, że jest to przeciętny wzrost marż. Nie oznacza to, że każda oferta leasingu będzie w tym okresie droższa niż w innym czasie w ciągu roku. Może zdarzyć się, że poszczególne firmy leasingowe będą chciały „zrobić” ponadprzeciętnie dobry wynik, a co za tym idzie, wprowadzą okresową promocję, np.: obniżając oprocentowanie. Wreszcie poszczególni handlowcy mogą mieć trudniejszy okres i nie wyrabiać narzuconego im planu, przez co będą zmuszeni aktywniej walczyć o klienta, obniżając koszt ofert.

Generalnie zależy to od wielu rzeczy, dlatego starając się zawrzeć umowę leasingu jeszcze przed końcem roku, nie należy działać pochopnie i w pośpiechu. Poświęcenie chociaż jednego czy dwóch dni na zdobycie i porównanie co najmniej kilku ofert leasingu, spokojnie pozwoli nadal uzyskać atrakcyjny koszt i warunki finansowania, niezależnie od tego, czy będzie to miesiąc do końca 2017 roku, czy tylko tydzień.

Leasing używanych od 2018 roku

Przypominamy, że nowy rok, to jednocześnie zmiana „rocznika” używanych środków trwałych. Z dniem 1 stycznia 2018 każdy samochód, czy urządzenie wyprodukowane w latach wcześniejszych stanie się o rok starsze.

W leasingu ma to bardzo istotne znaczenie, bowiem leasingodawcy mają ściśle określone procedury dotyczące finansowania przedmiotów używanych. I tak dla przykładu, w przypadku samochodów osobowych większość firm leasingowych stosuje zasadę, że wiek pojazdu łącznie z okresem trwania leasingu nie może przekroczyć 8 lat. Oznacza to, że zawierając umowę leasingu samochodu z 2014 roku produkcji jeszcze w 2017 roku, możemy zrobić to na okres 5 lat. Natomiast z początkiem 2018 rocznik ten będzie można sfinansować maksymalnie na okres 4 lat. Co prawda są nieliczne firmy leasingowe, które stosują trochę bardziej liberalne kryteria, jeżeli chodzi o wiek przedmiotu i maksymalny okres leasingu. Nie zmienia to faktu, że każdy, kto przymierza się do leasingu używanego przedmiotu, powinien o tym wszystkim pamiętać.

Podatkowe zmiany od 2018 roku?

Często wpływ na przyspieszenie lub odłożenie decyzji o wzięciu leasingu mają zapowiadane zmiany w systemie podatkowym. Jednak obecnie nie są planowane żadne zmiany w podatkach lub innych przepisach, które nakazywałyby spieszyć się z zawarciem umowy leasingu do końca 2017 roku. Nie ma też przesłanek mówiących, że warto jest czekać z leasingiem, na jakieś nowe, korzystniejsze regulacje. Po prostu na razie nie czeka nas nic nowego, co dotyczyłoby leasingu.

Przynajmniej do końca 2019 roku nie zmienią także zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z kratką, o czym dokładnie informowaliśmy w artykule: Jakie zasady odliczania VAT od samochodów osobowych w 2017, 2018 i 2019 roku? Zresztą przy obecnym obciążeniu budżetu wydatkami socjalnymi i wdrażaniem przez rząd kolejnych sposobów wyciskających z systemu podatkowego dodatkowe pieniądze ciężko spodziewać się, żebyśmy po 2019 roku doczekali się bardziej liberalnych przepisów związanych z odliczaniem VAT od samochodów służbowych i to raczej niezależnie od tego, która z opcji politycznych będzie sprawowała w Polsce władzę w tym czasie.

Chcesz zdążyć z leasingiem przed końcem roku? Pamiętaj o tych pięciu radach

Jak widać pospieszyć się z leasingiem do końca 2017 powinni głównie przedsiębiorcy, którym zależy na kosztach podatkowych w bieżącym roku oraz chcący sfinansować starsze samochody, pojazdy lub urządzenia. Te osoby powinny pamiętać, że im bliżej końca roku, tym presja czasu będzie większa, a to może doprowadzić do złych decyzji i utrudnić wybór dobrego leasingodawcy i taniej oferty. Dlatego wszystkim spieszącym polecamy wzięcie na serio tych pięć rad: Szybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się.

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

15 gru
Megafuzja w leasingu? Na razie to tylko teoria, ale…
11 gru
Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl